Sunum Hazırlarken CTA Güçlendirmenin 8 Yolu

Harekete geçirici bir mesajı (* eyleme geçirme çağrısı ya da İngilizce CTA) olmayan bir sunum eksiktir. Harekete geçirme ifadesi temelde sadece slaytınıza yazdığınız sözcüklerdir. Ama birlikte bağ kurabileceğiniz herhangi ifade ya da bir cümle değildir. İyi bir harekete geçirme ifadesi, kitlenizi hemen eyleme teşvik edecektir . CTA’nızın karmaşık olması gerekmez. Şimdi kullanabileceğiniz birçok farklı harekete geçirici mesaj vardır. Açıkça sunumunuza zaman ve enerji harcadığınız için yatırımınızdan en yüksek verimi almak istersiniz.

Harekete geçirme çağrısını hiç kimsenin takip etmeyeceği bir sunum hazırlamak için saatler harcamak istemezsiniz. (bu% 0’lık yatırım getirisidir). Aslında zamanınızı boşa harcarsınız. Bu nedenle insanların harekete geçmelerini sağlayacak uygun bir CTA oluşturmak sizin yararınızadır.

Mükemmel Sunum Hazırlamak için En İyi İpuçları

Sunumunuz için en iyi harekete geçirme çağrısını oluşturmak için yapmanız ve yapılmaması gerekenler:

1- Sunumunuzun neyle ilgili olduğunu tanımlayın

Sunumunuzun neyle ilgili olduğunu tanımlayın

Taslaklarınızı yazmaya veya sunumunuzu tasarlamaya başlamadan önce sunumunuzun amacının ne olduğunu bilmek önemlidir. Mümkün olduğunca verimli olmak istersiniz. Yani, herhangi bir şey yapmadan önce en baştan sona kadar senaryonuzu belirlemeniz gerekir.

Örneğin, dijital pazarlama ile ilgili yaklaşmakta olan bir sunumunuz olduğunu varsayalım. Amacınız nedir? Kitlenizin farklı dijital pazarlama türleri hakkında bilgi sahibi olmasını mı istiyorsunuz? Yoksa şirketinizin hizmetlerini tanıtıp satmak mı istersiniz ?

Hedefinizi belirledikten sonra sunum anlatınız, slaytlarınız ve harekete geçirme çağrınızı oluşturmanız çok daha kolaylaştırır. Fikirlerinize sadık kalmanıza yardımcı olur ve hedefinizle hiçbir ilgisi olmayan şeyleri düşünerek zaman kaybetmezsiniz.

2- Kitlenizi tanımak için zaman ayırın

Kitlenizi tanımak için zaman ayırın

Kitlenizin kim olduğunu bilmek, onlarla uyuşacak bir sunum hazırlamanıza yardımcı olacaktır. Size dikkat etmelerini sağlamak için ne söyleyeceğinizi tam olarak bileceksiniz. Daha da iyisi ne söylenmeyeceğini bildiğiniz için istemeden onları yabancılaştırmayacaksınız.

Mükemmel bir CTA verdiğinizi düşünebilirsiniz. Ama izleyicinizin kim olduğunu bilmiyorsanız karanlıkta dart oynadığınızın farkında olmalısınız. Hedefe çarpmanız son derece zor olacaktır. İnsanların sizi dinlemesini sağlamak için doğru mesajı oluşturmakta zorlanacaksınız.

Yaptığınız sunum türüne bağlı olarak pazarlama veya satış hunisi uygulamak işiniz için değerli olabilir. Hedef kitlenizin dönüşüm yolunda hangi aşamada olduğunu belirleyin. Sonra rezonansa gireceği içerik türünü ve CTA’yı ortaya çıkarın.

Tipik bir satış hunisinin neye benzediğinin bir görüntüsü:
RESİM

Bir satış sunumu yapıyorsanız hedef kitlenizin bu yolculukta nerede olduğunu bilmelisiniz. Markanızı tanıyorlar mı? Yoksa onlar için tam bir bilinmeyen misiniz? Eski ise “sıcak hedef kitle” olarak sınıflandırılırlar. Diğeri ise “soğuk hedef kitle” sınıfına aittirler.

Soğuk hedef kitle için başka bir şey yapmadan önce güvenlerini kazanmak istersiniz. Öte yandan sıcak hedef kitleniz kim olduğunuzu zaten biliyor ve satış alanınızı dinlemek için daha istekli olacaklardır.

3- Hedef kitlenizin “Benim için ne var?” sorusunu yanıtlıyor musunuz?

Beğenin ya da beğenmeyin insanlar doğal olarak bencildir. Evet bazen şefkatli olabiliriz. Dürüst olmak gerekirse insanlar karşılığında bir şey alamazsa sizden uzaklaşabileceğini söyleyebilir misiniz?

Bu yüzden mükemmel harekete geçirme çağrısını düşünürken karşılığında bir şey alacaklarını açıkça belirtin.

Göreceli olarak satış istemek gibi büyük bir soru ise o zaman onlara nasıl fayda sağlayabileceklerini anlatın. Ürünü sizden satın alırlarsa ne kazanacaklar?

CTA’nızı düşünürken ödüllerinin ne olacağına dair bir resim çizin. Hemen “evet” demelerini kolaylaştırın.

4- Çağrınızı kolay yoldan eyleme dönüştürün

ağrınızı kolay yoldan eyleme dönüştürün

 

CTA’nızın kitlenizinin yaşamını değiştireceğini bilseniz bile onların bu kadar çok çemberden atlamasını istemezsiniz. Bunun yerine işlemi mümkün olduğunca basitleştirmek istersiniz. Onları CTA’nız üzerinde düşündürmeyin. Yoksa onlar için çok fazla iş olacaktır.

Anlık memnuniyet çağında yaşıyoruz ve hemen bir şeyler istiyoruz. Hiçbir şey için beklemek istemiyoruz. CTA’nız birkaç dakika veya birkaç saat alacaksa muhtemelen sizi takip etmeyeceklerdir.

CTA’nızı bir veya iki adımda basitleştirebilirseniz. 5 veya 10 adımlı bir işleminiz varsa daha az adımda uygulamanız gerekir. Aksi takdirde hedef kitlenizdeki en ilgili insanları bile uzaklaştırırsınız!

İnsanların harekete geçmeleri için hiç akıllıca düşünün. Başlamalarınız sağlayın. “Çok kolay. Şu anda eylemi kesinlikle yapabilirim.” En azından bu ilk taahhüdü insanlardan alın. Ayağınızı kapıdan sokmak daha sonrasında size fırsatlar açabilir.

5- Reddedemeyecekleri bir teklifte bulunun

Muhtemelen FOMO’yu duymuşsunuzdur. Duymadıysanız bile bir şekilde tecrübe ettiğinizden eminiz.

(FOMO: Kaybetme korkusu ya da “başkalarının olmadığı bir ödüllendirici deneyime sahip olabileceği yaygın bir tutku)

Örneğin yeni çıkmış iPhone’lar için harika bir fırsat arıyorsunuz. Tüm iPhone’larda% 20 indirim sundukları bir mağazada bir reklam gördünüz. Ancak promosyon bu gece yarısına kadar sürecek. Saat 12:01’de fiyatlar normale dönecek. iPhone’u gerçekten istediğiniz için ve indirimli almak için “Şimdi Satın Alın” düğmesine basıyorsunuz.

Ne oldu?

İndirimi kaçırmaktan korkuyordunuz ama hemen satın aldınız!
FOMO’yu CTA’nıza ne kadar erken uygularsanız dönüşümlerinizin artma olasılığı da o kadar yüksek olur!

Sunumunuz için mükemmel bir CTA düşünürken teklifinizi reddedemeyecekleri bir şey olarak nasıl konumlandırabileceğinizi düşünün. Hedef kitleniz hakkında araştırma yaptıysanız kendilerini tam olarak hissedecek iyi bir şey bulabilmelisiniz.

İzleyicilerinizin aciliyet hissetmesini sağlayın. Sizin için işe yararsa, belki de onlara bir zaman sınırı vermek isteyebilirsiniz. Örneğin, teklifinizden yararlanmak için yalnızca 24 saatleri olduğunu söyleyin. Aksi halde tekliften yararlanamayacaklarını düşüneceklerdir.

Bu durumu sonuçlandırmak için avantajınızdan mahrum olma korkusunu nasıl kullanacağınızı öğrenmeniz gerekir. Aksini düşünmekten korkmayın ve insanları harekete geçmeye itecek sağlam bir CTA verin !

6-CTA’nızı slaytınıza yerleştirin

Sadece CTA’nı sözlü olarak konuşmayın. Slayta yazarak da görselleştirin. Her zamanki gibi teşekkürler yerine CTA’nız hakkında bir şeyler yazın. İnsanlar yazdığınızı gördüklerinde daha gerçekçi düşünürler.

Deneyebileceğiniz diğer bir teknik ise metin kullanmak yerine, CTA’nızın anlamlandıracak bir görüntü eklemektir. Örneğin, CTA’nız, kişilerin posta listenize kaydolmasını sağlamaksa, slaytınıza bir posta kutusunun güzel bir görüntüsünü ekleyin.

CTA slaydınızı nasıl tasarlayacağınızla ilgili birkaç ipucu:

• Büyük yazı tipleri kullanın. Yazı tipi boyutu en az 30 olmalıdır. CTA’nızı tek bir cümleyle özetlemeye çalışın.
• Slaytınız tüm sunumunuzun tasarım temasına uymalıdır.
• Sunum tasarımını fazla karmaşık hale getirmeyin ve üzerine fazla düşünmeyin.
• Bol miktarda beyaz boşluk kullanın. Kalabalık görünümlü bir slaytı kimse izlemez. Slaytınızda bol miktarda beyaz alan olduğundan emin olarak insanların CTA’nızı izlemesini kolaylaştırın. Gözler nereye bakılacağını otomatik olarak bilecektir.

7-Eylem çağrınızı genelleştirmeyin

CTA’nızı takip edebilecek kadar basit hale getirmenin yanı sıra, mümkün olduğunca spesifik olmasını da istersiniz. Kitlenizin ne yapmasını istediğinize ilişkin genel bir kılavuz sunmayın. Bunun yerine onlara ayrıntılı bir döküm verin.

Örneğin, onlara ilk adımın ne olduğunu söyleyin. Ve bir sonraki adım, vb. yine. CTA’nızı fazla karmaşık hale getirmeyin, bu nedenle 3 adımın ötesine geçmeyin. Aksi takdirde, izleyicileriniz aşırı bilgi yüklemesiyle tıkanmış olabilir.

Diyelim ki yeni dijital ürününüze 7 günlük ücretsiz bir deneme sürümü veriyorsunuz. 1. adım, onlara ürününüzü nerede bulabileceklerini söylemektir. Onlara web sitenize bir link verin (web sitenizin adresini hatırlamasını kolaylaştırın). 2. Adım için, onlara e-posta adreslerini girmeleri gerektiğini söyleyin ve indirme düğmesine tıklayın, böylece ürününüze erişebilsinler.

CTA’nızı iki basit adıma ayırarak, izleyicileriniz ne yapmaları gerektiğini kolayca görselleştirebilir. Eylem çağrınızı takip etmek için bir dakikadan daha az zaman alabileceklerini hemen belirleyebilirler.

8-Sunumunuzu ‘teşekkürler’ slaytıyla bitirmeyin

Bizi yanlış anlamayın ancak ‘teşekkürler’ slaytı başlı başına yanlıştır. Gerçekten kalıcı bir izlenim bırakmak için çoğu sunumda gördüğünüz ‘teşekkürler’ slaytının ötesine geçin.

Şöyle düşünebilirsiniz: başlangıçtan sonuca kadar olan sunumunuzu oluşturmak için birkaç dakikanızı ayırdınız. Bundan yararlanmak ve sunumunuzu etkili bir şekilde sonlandırmak istiyorsunuz. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri sunumunuzun sonunda güçlü bir CTA’ya sahip olmaktır.

Harekete geçirme ifadeniz insanların sizinle iletişim kurmasını gerektiriyorsa CTA slaytınızın iletişim bilgilerinizin bir parçası olabilir. Adınızı, şirket adınızı, adresinizi, web sitenizi ve diğer ilgili iletişim bilgilerinizi yazabilirsiniz. Sunumunuzun kopyalarını da veriyorsanız bu yararlı olacaktır.

İşte, harekete geçirme çağrısı çağrısı ile insanlardan yazarla bağlantıda kalmalarını isteyen iyi bir sunum:

Son olarak “teşekkürler” slaytınız olmasa da, zaman ayırdıkları için insanlara teşekkür etmeyi unutmamalısınız. Nazik davranarak iyi bir izlenim bırakın ama aynı zamanda insanların harekete geçmelerini sağlayın.