Etkili Powerpoint Sunum Tasarımı  Nasıl Hazırlanır ?

Okul veya iş için bir sunum tasarımı hazırlamanız gerekse de kullanacağınız sunum tasarımını düşünmeniz önemlidir. Bugün web üzerinde pek çok modern görünümlü şablon var. Slaytlarınızı sıfırdan tasarlamanız gerekmez. Bunun yerine bu şablonlardan birini oluşturabilir ve sunumunuzu profesyonel ve etkili kılmak için kendi yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda etkili Powerpoint sunum tasarımı oluşturma becerilerinizi geliştirmek için size bazı ipuçlarından bahsedeceğiz.

Modern sunum tasarımı tekniklerini kullanın

Stil sahibi ve profesyonel bir sunum asla sıkıcı olmayacaktır. Powerpoint sunumunuzu nasıl eğlenceli ve ilgi çekici hale getirebileceğinizi düşünün. Yaratıcı tasarım becerilerinizi, konunuzu sunan ve mesajınızı doğru bir şekilde ileten ilginç slaytlar oluşturmak için kullanın. Madde işaretleri ve bold rakamlar, metinlerinizi ayırırken mükemmel görsel ipuçları ayrıca sunacaktır.

Modern Sunum Tasarımı

Görüntülerinizi ızgaralara yerleştirin

Sununuzdaki görselleri gelişigüzel koymayın! Sunumunuzda daha profesyonel bir sayfa düzeni sağlamak için grid(ızgara) sistemini kullanabilirsiniz. Izgara sistemi metinlerinizin resimlerden etkilenmemesini sağlayacak beyaz alan görünümü sağlar ve daha iyi aldı sağlanır. Bknz. (https://en.wikipedia.org/wiki/Grid_(graphic_design))

Izgara Sistemi

 

Yalın içeriğinizi güçlü bir kapakla eşleştirin

Büyük olasılıkla tasarım konusunda ” less is more ” altın kuralını duydunuz. Her zaman doğrudur. Çünkü tasarımcıların sadelikle daha iyi tasarımlar elde etmelerine yardımcı olur. Çok fazla resim, farklı yazı tipleri ve şekiller kullanmazsanız sunumunuzun daha verimili olması kaçınılmazdır. Mesajınıza odaklanarak hedef kitlenize etkili bir şekilde mesajınızı iletebilirsiniz. Yalın slaytlarla güçlü bir sunum hazırlayabilirsiniz.

Minimalizm

Benzer çerçeveler kullanın

Çerçeveler, iletmek istediğiniz bilgiyi içermekte etkilidir. Bunlar genellikle saydam şekiller ile yapılır ve slaytlarınız benzer çerçeveler kullanılarak çoğaltılabilir. Bu aslında daha iyi görünen sunum tasarımlarının anahtarlarından biridir.

Slaytları çoğaltma

Slaytları oluşturduktan sonra bunları şablon olarak kaydedin. Yani, içeriğinizi daha sonrasında uyarlarkan gövde şablonları gibi çoğaltabilirsiniz. Böylece slaytları yeniden tasarlamanız gerekmediğinden sunum içeriğinizi kolaylıkla uygulayarak zaman kazanırsınız.

Profesyonel Sunum Hazırlama

Profesyonel sunum hazırlama

Bugün profesyonel sunumlar tasarlarken bol materyal ve fikirlerden yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte hedef kitlenizi cesaretlendirmek ve eğlendirmek için farklı yollar anlamak Powerpoint sunum hazırlarken çok önemlidir. Bir konuyu başarılı bir şekilde hedef kitlenize sunma ile ilgili kurallar şu şekildedir:

Zamanlama

Çok klişe ama ” zamanlamanın her şey olduğu” doğru. Sunum zamanlamanızı seçmekte özgürseniz, sabah-öğlen arasındaki bir saat dilimini seçmek daha iyi olur. Birçok profesyonel sunum yapan kişi, sabah-öğlen arasında daha uyanık olan kişilerin dikkatini çekmenin en iyi zaman olduğunu söylüyor. Başkalarının zamanını boşa harcamamak için sorumlu olduğunuzu unutmayın!

Kısa tutun

Seyirciler normalde kısa bir dikkat süresine sahiptir. Uzun metinler okunduğunda insanlar kolayca sıkılırlar. Dikkat çekmek ve dinlemeye devam etmek istiyorsanız eğer yalın olun. Sunumu uzatacak gereksiz içerik eklemeyin. Kabarık sunum içeriğinden kaçının. Konunuzu heyecan verici bir doğaçlamayla sunun.

İzleyicilerin katılımını teşvik edin

Sunum yapanların izleyicilerini söyledikleriyle ilgilenmeleri büyük bir zorluk. İlk 30 saniyede bir izlenim bırakmak, izleyicinin ilgisini çekmenize ve dialoglara katılmanıza yardımcı olacaktır. Bunun için slayt değiştirirken mizahi içerikler paylaşın.

Duygusal bağ kurun

Tıpkı reklamlarda olduğu gibi profesyonel sunumun da izleyiciyle duygusal bağ kurması önemlidir. Mesajınızı duygularla birlikte sunarak multimedya görselleri canlandırıyorsunuz. Ve hedef kitlenizin sunumunuzu daha kolay anlamasına yardımcı oluyorsunuz. Hedef kitlenizin duygularını tetikleyin ve harekete geçmeleri için onları motive edin.

Görsel yardımcılar kullanın

Çoğu insan görsel öğrenir. Yani, sunum yapanlar izleyicelere mesajlarını görsel araçlar yardımıyla kolaylıkla verebileceğini bilir. İçeriğinizin görsel yardımlarla desteklendiğinden emin olun. Zihinsel bir sembol ile mesajınız hedef kitleniz tarafından daha net anlaşılır.

Sunum tasarımlarında grafikler ve görüntüler önemlidir
Siz konuşmanızı yaparken olağanüstü destek sağlarlar. Ayrıca, grafikler ve diğer karmaşık görseller kullanılırken görsel tasarım yapmak zor olabilir. Ancak, ayrıntıları doğru ve anlaşılması kolay sağlamak için basit olanları yapabilirsiniz.

Dahili Temalar ve Özel Temalar

Hikayeyi uygun görsellerle hazırlamak çok önemlidir. İyi desteklenmiş bir slaytta istatistikler, vaka çalışmaları, analojiler ve resimler bulunur. Ancak neden Powerpoint’te yaygın olarak sağlanan yerleşik temaları kullanmaktan kaçınmanız gerekiyor?
Sunu şablonları, sunum yapan kişilerin işlerini kolaylaştırmasına yardımcı olur. Tek sorun yerleşik temaların çok genel olmasıdır. Yazı tipi veya tasarımınız ne kadar güzel olursa olsun, iş akışı diğer sunumlarla aynı olur ve bu sunumunuzda olmasını isteyeceğiniz son şeydir.

Bu yüzden kişiselleştirilmiş etkili bir sunum için sunum hazırlama hizmetimiz hakkında bizlerden bilgi alabilirsiniz. Kişiselleştirilmiş sunum tasarım hizmetimiz ile hedef kitlenizin dikkatini çekerek etkili bir sunum deneyimi elde edebilirsiniz.

Profesyonel sunum için son dokunuşlar

Powerpoint sunumlarının nasıl görsel olarak daha çekici ve profesyonel hale getirileceğini bilmek çok yararlı bir beceridir. Ancak duruşunuz ve akustik sesinizi hesaba katmalısınız ve etkili bir sunum için hazırlıklı olmanız gerekir. İyi görünmek sadece bir bonus. Bu yüzden bir dahaki sefere profesyonel bir sunum tasarladığınızda en önemli şeyleri aklınızda bulundurun:
İzleyicilerinizin ilgisini çekmek, açık ve anlaşılır içerik ve bazı mizah sizi olağanüstü bir iletişimci yapacaktır.

Umarız bu başlıklar altında yeni bir şeyler öğrendiniz ve şimdi iyi bir Powerpoint sunum tasarımı oluşturabilirsiniz.

Beyin görsel bilgiyi düz metinden daha verimli işler ve profesyonel sunum tasarımı yaparken uymanız gereken standart budur. Slaytları dikkatlice ilgi çekici kılmak, hedef kitlenizini sunumunuz boyunca özenli ve aktif tutacaktır.

Loop Multimedia olarak ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda Powerpoint sunumlarınızı profesyonel sunum tasarım teknikleri ve yaratıcılık kriterleri ile daha etkili hale getiririz.