Daha Etkili Şirket Sunumu için 7 İpucu

Şirketinizi en iyi şekilde nasıl sunacağınızı düşünen bir girişimci misiniz? Yoksa şirket hakkında genel bilgi veren bir yönetici misiniz? Bu gerçekten önemli değil. Çünkü işinizi sunma sanatı sürekli değişiyor ve güncel kalmak sizin için çok önemli. Bu yazıda daha etkili şirket sunumu hakkında az bilinen birkaç ipucu paylaşacağız.

Şirket sunumu

Şirket sunumu nedir?

Şirketinizin en büyük başarılarını, hedeflerini ve potansiyelini özetleyen bir özgeçmişdir. Olası müşterilerinizin ve müşterilerinizin bilmesi gereken tüm verileri içermelidir. Şirket profilinizin potansiyelleri ve ihtiyaçlarını düşünmesini sağlamalısınız. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek istiyorsanız, bu 7 ipucunu okumanızı tavsiye ederiz.

 

 

Etkili kapak slaytı nasıl yapılır ?

Kapak slaytı

Şirket sunumunuzdaki kapak slaytı her zaman tüm temel şirket bilgilerini içermelidir. Başlangıç ​​öğelerinin ne olduğunu belirlemek için ilk önce potansiyel müşteriniz hakkında ne bilmek istediğinizi kendinize sorun. Örn.: şirket adı, adres, telefon numarası, web sitesi, e-posta vb

Ancak unvanınızı şirket sunumunuzun tanıtımıyla değiştirmeyin. İlk slaytınız tüm bu bilgileri içermelidir.

Tüm bu bilgileri kapak slaytınızda profesyonel olarak gösterin. Ancak, sunumu bir izleyicinin önünde de sunuyorsanız bunun yalnızca bir yer tutucu olduğunu unutmayın.

Büyük resmi görün

Herhangi bir şirket genel bakışının en önemli kısımları tam amaçları ve hedefleridir. Bu sebeple, en önemli şirket sunum ipuçlarından biri ne olduklarını belirlemek için büyük resmi görmektir.

Şirketimizin büyük resmine bakmaktaki en büyük zorluk, ayrıntılara çok fazla sarıldığımız gerçeğidir. Yeni bir projeye başladığınızda, neden yaptığınızı tam olarak biliyorsunuzdur. Hedefleriniz, hedefleriniz ve yapmak istediğiniz tüm etkiyi görmek çok kolay. Fakat bir kez adımları atmaya başladığınızda bunu yapmayı bırakın. Büyük resim, yapmanız gereken bir sonraki acil adımla değiştirilir.

Ancak, şirketinize en iyi ışığı sunmak istiyorsanız bu büyük bir sorun. Bunu düzeltmek için önünüzde belirtilen uygulanabilir adımlara bir göz atın. Önümüzdeki yıl başaracağınız şeyler neler? Büyük resminizin size ulaşılabilir hissetmesi büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden detaylar üzerinde çalışmak iyi bir şey. Onları birkaç adım geriye doğru takip edin ve sonuçların bir bütün olarak nasıl ortaya çıktığını görmeye çalışın. Bütünün bir parçası olarak ne yaptığınızı görmeye çalışın ve onu neyin tamamlayacağını görselleştirin.

Kronolojik olun

Düzenli bir iş sunumundan farklı olarak bazen yaratıcı olabilirsiniz. Etkin bir şirket sunumu genellikle kronolojisinde kendini fark ettirir. İnsanlar şirketinizin genel olarak baktıklarında, belirlenen sırada kendilerine düzenlenecek bilgileri zaten bekliyorlar. Bunun sebebi, formatın kapsamlı olarak zamana dayanmasıdır. Zaten şimdiye kadar insanlar sadece buna alışmış.

Ürünler ve servisler

Tanıtım kısmından sonra ürün ve hizmetlerinizi tanıtmalısınız. Bu bölümdeki en önemli anahtar müşteri sorunlarına odaklanmaktır. Slaytın başlangıcında çözümünüz hakkında konuşmak istemezsiniz. Bunun yerine, izleyicinin ilgili olabileceği birkaç sorunu göstermek için vakit ayırın. Steve Jobs konuşmasında dediği gibi mevcut çözümlerin hataları hakkında konuşun.

Daha önce bazı başarılarınız varsa bunları Steve Jobs örneğinde olduğu gibi belirttiğinizden emin olun. Bu sizi otorite ve ne yaptıklarını gerçekten bilen biri olarak tanımlayacaktır. Ne yaparsanız yapın, ürününüzün her bir özelliğini tüketici açısından tanıtmaya dikkat edin. İlk önce bir sorun hakkında konuşun, ardından ürün ve hizmetlerinizin bu sorunu çözen özelliğini tanıtın. Şirket sunumunda özetlemek istediğiniz her özelliğe bu şekilde yaklaşmalısınız.

Ekibinizi tanıtın

Ekip

Siz ve ekibiniz birbirinden farklı olarak iyi çalışırsa, şirket genel bakışınızı sunarken grup sunumu yapmak iyi bir fikirdir. Ortak bir vizyona sahip iş ortaklarıysanız bu şekilde olmalıdır. Grup sunumunuzu planlıyor ve herkesin en favori konuyu ele aldığından emin olursanız çok başarılı bir şirket sunumu içindesinizdir.

Ekibinizle birlikte sunamıyorsanız onları tanıttığınızdan emin olun. Şirketinizin güvenilir görünmesini istiyorsanız birleştirilmiş olması gerekir. Öyleyse ekip üyelerinizden ve onların vizyonunuzun bir parçası olduklarından bahsedin. Büyük resme nasıl sığdıklarından ve ilk etapta görmenize nasıl yardımcı olduklarını açıklayın.

Ekip üyelerinizi listelemek için bir slaytın tamamını ayırabilirsiniz. Ekibinize kısaca göstermenin bir başka harika yolu da siz konuşurken slayt üzerine bir grup resmi koymaktır. Bu harika bir işbirliği hissi verir ve ekibinizin o sahnede yanınızda olduğunu hissedersiniz.

Etkileşimli olun

En iyi şirket sunumu ipuçlarından biri mütevazı olmaktır. Vizyonunuz ve göreviniz önemlidir. Ancak onları gerçekleştirmenin en iyi yolu, izleyicilerinize bir ses vermek ve onu nasıl zenginleştirebileceklerini duymaktır. Sadece konuşmanız için zaman ayırmak zorunda kalmadınız ve böylece sorulara yer açacaksınız. Aynı zamanda sunum yoluyla soruları kendinize sormalısınız.

Sadece şirketinizle ilgili düşünmek ve sorgulamak zorunda olduğunuz her şeyi hatırlayın. O zaman birisinin cevap verip veremeyeceğini görmek için bu soruları izleyicilerinize sorun. Bir soruna çözüm sunmadan önce, izleyicilerinizden size nasıl çözeceklerini söylemelerini isteyin. Özellikleri soru olarak bile tanıtabilirsiniz. Bu, izleyicilerinize daha önce bahsetmeden önce düşündüğünüz çözümleri düşünme fırsatı verir. Şirket sunumunuzu on kat daha etkili hale getirecektir.

Doğru sunum şablonu kullanın

Marka renkleri

Sunumunuz kronolojik olacağından, her şablon aynı düzende aynı öğelere sahip olacak. Mükemmel bir şablon için bizlerden destek alabilirsiniz.

Şirket sunumunuz için doğru şablonu seçmekle ilgili endişeniz markaları yakalamaktır. Çok fazla renk kullanmadığınızdan emin olun. Benzersiz olmak istiyorsanız markanızın öne çıkması gerekir.

Markanız için en iyi rengi belirlemek için renk psikolojisini kullanın ve diğerlerinin yaptıklarına dikkat edin. Bunun şirketinize genel bakışınızda kullanacağınız şablonları ve slaytları belirlemesine izin verin.

Bitiş Slaytı

Şirket sunumunuzun son slaytı her zaman bir CTA olmalıdır. Genel bakışı sunarken aynı zamanda sonucunuzu da çevirir. Sorulara başlamadan önce, spesifik olduğunuzdan emin olun ve izleyicilerden ihtiyaç duyduğunuz her şeyi onlara söyleyin. İhtiyacınız olan yatırım türünü ve bekleyebilecekleri getirileri tanımlayın. Eylemi çağırmanın tek yolu, yapmanız gereken eylem konusunda dürüst olmaktır.

Bir eylem çağrısına sahip olmak, iş sunumlarının sona ermesi için yalnızca standart bir uygulamadır. Ulaşılması gereken ve önemli olan, izleyicilerinizi bu eylemleri yapma konusunda ikna etmektir. Bununla ilgili daha fazla bilgi için “Sunum Hazırlarken CTA Güçlendirmenin 8 Yolu” yazımızı okuyabilirsiniz.

Şimdi şirketinizi sunmaya hazırsınız

Gördüğünüz gibi, bir şirket sunumunu başlatmak o kadar da zor değil. Ne sattığınızı bildiğinizden emin olun ve bu konuda dürüst olun. Çözdüğünüz özelliklerden bahsetmeden önce var olan tüm sorunlardan bahsedin. İzleyicilerle rezonansa başlamaları için bu sorunlara yeterince uzun süre bağlı kalın. Ardından, sorularınızı ve hikayelerinizi adım adım çözümlerinizi tanıtın. Şirketinizin genel sunum şablonunu doğru seçmek ve renklendirmenizi görsel olarak çarpıcı kılmak için renk psikolojisinin gücünü kullanın. Takımınızı dahil etmeyi unutmayın. Sonuçta bu tek bir satış temsilcisi işi değildir. Ve harekete geçirme çağrınızda spesifik ve dürüst olmayı unutmayın. İzleyiciye gerçekte neye ihtiyacınız olduğunu söyleyin. Dürüstlüğü takdir edeceklerdir. Ondan sonra, lütfen onları harekete geçmeleri için davet edin veya cesaretlendirin.