Kadın Konuşmacılar İçin Sunum Tüyoları

Kadın Konuşmacılar İçin Sunum Tüyoları

 

Sizin için mesleki konuşma becerileri hakkında en yetenekli ve deneyimli kadın konuşmacıların fikirlerini derledik. Başarılı bir sunum için sahne korkusunu alt etmek ve nasıl hazırlanmak gerektiğine dair tüyoları listeledik. Kadın konuşmacılar için, kadınlara özel ipuçları çıkardık ve sahnede diğerlerinden bir adım önde olmak için iyi taktikler öğrendik.

 

Kadın Konuşmacılar İçin Sunum TüyolarıSahne İçin Doğru Kıyafet
Sunum için ne giyeceğinizi seçmek oldukça önemli ancak sadece düşündüğünüz nedenlerden dolayı değil. Giydiğiniz kıyafetler vücudunuzu nasıl kullanacağınız konusunda sizi yönlendirirken konuşmanızın kalitesini de etkileyecektir. Sunumlar için çoğunlukla günlük kıyafetleri seçen konuşmacılar, içinde rahat hissettiği kıyafetleri seçtiğini söylüyor. Bazı konuşmacılar jean ve tek renk t-shirt kullanma önerisinde bulunuyor. Ayrıca, imkanınız varsa konuşma yapılacak odanın arka plan rengini öğrenmenizi ve buna göre renk seçmenizi de öneriyor. Eğer konuşma yapacağınız yerin arka planı karanlıksa parlak renkler giyebilirsiniz, eğer beyaz bir arka plan varsa koyu renkleri seçebilirsiniz. Özellikle dikkat etmeniz gereken ise, yatay ya da dik çizgilerden oluşan desenlerden uzak durmak. Ayrıca rahatlığınızı koruyabilmeyiniz için sahne üzerindeyken vücut sıcaklığınızın nasıl değişeceğini de hesaplamanız gerekiyor. Terleme riskine karşı yanınızda sahne için özel bir elbise daha getirin ve elbisenizi masanızda unutmayın. 🙂

Kadın Konuşmacılar İçin Sunum Tüyoları

Aksesuarlar ve Saç

Sahne üzerinde konuşmanız devam ederken, dikkati konuşmanızın ve sizin üstünüzde toplamanız önemli. Boynunuzda çılgınca sallanan bir kolye ya da gürültülü bir çift küpe kullanmaktan kaçının ve sunumunuz öncesinde aksesuarlarınızın seyircilerin dikkatini dağıtıp dağıtmayacağını kontrol edin. Eğer iyi bir hazırlıkla, iyi bir sunum çıkardıysanız, sahne üstünde konuşurken nasıl hareket edeceğiniz konusunda iyi bir sezginiz oluşacaktır. Böylelikle hangi aksesuarları nasıl kullanacağınız konusunda daha kolay karar verirsiniz.

Bir diğer düşünmeniz gereken de saçlarınız. Saçlarınız eğer uzunsa ve sunumuzda klipsli mikrofon kullanıyorsanız saçlarınızın mikrofonu kapatmaması için savaş vermek zorunda kalabilirsiniz. Kullanışlı bir toka ya da saç bandıyla saçlarınızı kontrol altında tutabilir ve istenmeyen seslerin mikrofona gitmesini de önlemiş olursunuz.

Kadın Konuşmacılar İçin Sunum Tüyoları

İyi Bir Arkadaş

Özellikle ilk sunumlarınızda tek başına hazırlanmak yerine bir arkadaşınızdan yardım alın. Birçok ünlü konuşmacı ilk sunum ya da röportajlarını bir arkadaşıyla yaptığını ve bunun oldukça yardımcı olduğunu söyler. Eğer dürüst ve iyi bir arkadaşınız varsa, ‘Sunumun harika ama sesin biraz titriyordu’ gibi yapıcı eleştirilerde bulunacaktır. Ayrıca iyi bir arkadaş, sunumunuz öncesinde sizi sakinleştirir ve son anda heyecanla unuttuğunuz önemli şeyleri de hatırlatır.

Kadın Konuşmacılar İçin Sunum Tüyoları

Mikrofon Kullanımı

Eğer daha önce bir etkinlikte konuşmadıysanız mikrofon türleri hakkında bilginiz olmayabilir. Bazı etkinliklerde hands free mikrofonlar kullanılırken bazılarında klipsli ya da el mikrofonları kullanılıyor. Hazırlanırken ne tür bir mikrofon kullanacağınızı öğrenmeniz iyi olacaktır. Mikrofon tipi hakkında kesin bir bilgi alamıyorsanız kullanacağınız mikrofon yüksek ihtimalle klipsli mikrofon olacaktır. Eğer çok ince bir bluzunuz varsa klipsli mikrofonu kullanırken zorlanabilirsiniz çünkü mikrofon aşağı düşebilir. Yakalı bir üst kullanabilir ya da ince bluzunuzun üstüne bir süveter, blazer ceket ile mikrofonu tutturabilirsiniz. Birkaç sunum sonra etkinliğin türüne göre sizin için en uygun mikrofon tipini de seçmeye başlarsınız. Örneğin kimi konuşmacılar el mikrofonunu sever, çünkü el mikrofonu kullanmak sahne üstündeyken ellerinizi nereye koyacağınız sorununa da çözüm bulur.

Bu tavsiyelerin yardımıyla sahne üstünde uzmanlığınızı paylaşmaya hazırsınız. Fikirlerinizi paylaşmak ve mükemmel sunumlar yapmak için iyi bir hazırlık ve tabi ki en önemlisi kendinize duyduğunuz güven yeterli olacaktır…