2016’da Kaçırmamanız Gereken 5 Tasarım Trendi

2016’da Kaçırmamanız Gereken 5 Tasarım Trendi

 

Ünlü filozof ve siyasetçi Senaga’ nın dediği gibi, her yeni başlangıç bir başka başlangıcın  bitişiyle başlar. Tasarım ve teknoloji dünyası yeniliklerle 2016ya başlamışken, biz de iş modelinizde kaçırmak istemeyeceğiniz tasarım trendlerini sizin için derledik. Bakalım 2016 yılı tasarım dünyasında bizi neler bekliyor ve neler konuşuluyor ?

 

1- Kolay Ulaşılır Web Siteleri

Geçtiğimiz yıl mobil kullanıcıların internet trafiği dizüstü ve masaüstü bilgisayar kullanıcılarının kullanımını oldukça aştı. Öyle ki Google, mobil dostu olmayan internet sitelerinin zarar görerek değerinin düşebileceğini açıkladı. Buna rağmen internet sitelerinin yüzde 43 ü hala mobil Kullanım için uygun değil ve bu sitelerin kullanıcı odaklı çalışması için bir engel.

Mobil Kullanıcıların internet kullanımındaki hâkimiyeti göz önünde tutulduğunda,  2016 yılını daha iyi karşılamak isteyen iş sahipleri için  Web sitelerini mobil dostu Web siteleri haline getirmeleri gerekiyor. Google bile  yavaş açılan sayfalar için bir kurtarıcı değil. Dolayısıyla Web sitenizin hızlı,  kolay ulaşılan ve özellikle mobil dostu olmasına dikkat edin. İsterseniz sitenizin  mobil dostu olup olmadığını buradan kolayca test edebilirsiniz.

 

2- Kaydırılan Sayfalar

Daha uzun ve kaydırılabilir sayfalar mobil kullanım için tıklayarak ilerlemekten daha kolay. Navigasyon yolları yüzeyselleşmeye başlıyor ve birbirine yakın bilgiler küçük kartlar halinde tasarlanıyor. Bilgileri düzenlemenize ve yaratıcı tasarımlar oluşturmanıza yardımcı olan bir sistem düşünün. Boşluklar ve hizalamalar aynı şekilde basit tutuluyor. Ölçeklendirme ise iyi bir tasarım için önemini koruyor.

 

3- Flat Devrimi

Birkaç yıl önce iPhone ve Android kullanıcılarının şık sayfa kullanımları ve app uygulamaları ile tanıştırılmasından beri Flat tasarım her geçen gün popülerliğini arttırdı. Web sitelerinden sunumlara, bannerlardan ikonlara kadar eğlenceli fontlar  ve cesur renklerle  her şey beyaz alanda minimal bir görünümle sunuluyor.  Flat design devrimi zor ve karmaşık bilgilerin anlaşılmasını  kolaylaştırdı ve ulaşılabilirliğini sağladı. Ayrıca Flat tasarım sayfaların yüklenmesini kolaylaştırdı ve iyi bir kullanıcı deneyimi sağladı.

Flat Tasarım

4- SVG ve CSS3  Web Siteleri

Geçtiğimiz birkaç yıl SVG ve CSS3 animasyonda artan bir kullanım gördük ve kesinlikle hız kazanıyor olacak. Web sitelerini yavaşlatabilir JavaScript çerçeveleri gerekmiyor çünkü animasyon hızlı ve kolayca oluşturulabiliyor. Yerine bakımı daha kolay olan hızlı rendering sayfalara bekliyoruz. CSS3 için tarayıcı desteği büyüyor ve seçenekleri de oldukça fazla.

 

5 – PowerPoint Morph ve Designer

Microsoft PowerPoint slaytların en iyi şekilde kullanılması için iki yeni eklenti duyurdu. Morph ve designer.

Morph sinematik slayt geçişleri üretebilir. Şablonlar artık bireysel slaytlar olarak görülecek, ancak ara vermeden kesintisiz geçiş sağlayacak. Şimdiye kadar, bu animasyonlu dizilerin Prezi ile özdeşleştiğini biliyoruz ama Powerpoint’in yeniliğine göz atmanıza değecek.

İkinci yenilik ise Designer. Bu yeni uygulama, hızla en iyi görüntü düzenini bulmanız için yardımcı oluyor. Sunum ve PowerPoint içine import edilen imajları en iyi şekilde ve  güvenilir bir kullanıcı deneyimiyle 12.000 şablon düzenini tarayarak yeni tasarımlar oluşturuyor.

Powerpoint Morph