Etkili Finans Sunumu Hazırlamanın 5 Yolu

Etkili Finans Sunumu Hazırlamanın 5 Yolu

Powerpoint sunumlarınızı hazırlarken daha etkili hale getirebileceğiniz beş kolay adımı sizlerle bu yazımızda paylaşıyoruz. Sayıları iletme şeklinizi değiştirerek izleyicilerle etkileşime giren veri odaklı bir parça oluşturacağız.

Powerpoint sunumların çoğu, yılın tüm verilerini çizgi grafiğe yapıştırma ve bunun etrafında konuşma sistemini takip eder. Finansal rakamların önemli olduğu evrensel bir gerçek olsa da, günlük kulağın bu değerleri ayırt etmesi zordur. Çoğu insan brüt karı, vergi öncesi kazancı, net satışları ve öngörülen tahminleri önemsemez. Fakat bu sayıların onları nasıl etkilediğiyle ilgilenirler. Powerpoint sunumunuzda bunu iletmek ve kullanmak size kalmış. İşte beş adımımızın size yardımcı olacağı yer.

 

1.Sadece en önemli finansal verilerinizi seçin

Birçok finans uzmanı slaytlarını topladıkları her araştırma parçasıyla sıkıştırarak veri seçimi aşamasını yanlış anlar. Büyük olasılıkla dürüstlükten gelen bir hatadır. Şeffaf olmak ve izleyicilerinize sahne arkasında neler olup bittiğini tam olarak anlatmak istersiniz. Ancak bu şirketinizin finansal durumunu 360 ° gördüğü yer değildir. Bunları yönetim kurulu odası için saklamalısınız. Slaytlarınızı en değerli figürlerinizin bir portföyü olarak düşünmelisiniz.

Yapılacak ilk şey, rakamların işletmenin temel hedefleri için gerçekte ne önemi olduğunu düşünmek için geriye doğru mecazi bir adım atmaktır. Hedef kitleniz hakkında düşünerek en etkileyici verileri ortaya çıkarmaya başlayabilirsiniz. İhtiyaçları, davranışları, günlük görevleri ve sorumlulukları.

Neyin kalacağını belirledikten sonra her şeyin nasıl uyduğunu açıkladığınızdan emin olun. Özellikle, bu verilerin ne kadar önemli olduğunu. Hedef kitlenizin aynı düzeyde bir finansal okuryazarlığa sahip olmayacağını unutmayın. Bu nedenle rakamlarınızın anlamını açık bir şekilde ifade edebilmelisiniz.

 

2.Finans sunumunuzla verinin ardındaki hikayeyi anlatın

Finans sunumunuzla verinin ardındaki hikayeyi anlatın

Powerpoint sunumdaki verileri bir hikayeye dönüştürmek sunum ajansımız için ortak bir müşteri talebidir. Müşteriler genellikle gerçeklere sahiptir. Sadece onları hedef kitlesine bağdaştıracak bir anlatıma nasıl dönüştüreceklerinden emin değillerdir. Bu yüzden sunum eğitimlerimiz değerlidir. Bu atölyelerde düşüncelerinizin gerçek değerini ortaya çıkarıyor ve izleyicilerinize en iyi şekilde hizmet eden bilgileri belirlemenize yardımcı oluyoruz.

Yöneticiler, verileri ve ölçülebilirliği sever. Ancak atılabilir adımlar çıkardıkları zaman yalnızca ondan anlamlı sonuçlar elde edilebilir. Kitlenizin bir istatistik kümesini izleyerek anlam çıkarabileceğini varsaymayın. Rakamlarınızı eleştirel, organizasyonel ve izleyici odaklı bir gözle analiz ederek işiniz için rakamların ne kadarını belirttiğinizi görebilirsiniz.

3.Veri görselleştirmesine yardımcı olmak için diyagramlar kullanın

Veri görselleştirmesine yardımcı olmak için diyagramlar kullanın

İnsan beyninin görüntülere kıyasla sayıları işlemesi oldukça zor olabilir. Onlara bir sayı ve bir resim sunun. İzleyicinin her zaman önce resme odaklanacağını göreceksiniz. Beyinlerimiz görsel bilgileri emer ve çok daha hızlı bir şekilde resimlerden anlam oluşturur. Bu nedenle izleyici perspektifinden veri görselleştirmesinden faydalanmanın anlamı vardır. Powerpoint sunum hazırlarken grafikler, çizelgeler, tablolar ve infografikler ile finansal mesajlarınızı daha verimli ve ilgi çekici bir hale getirerek iletebilirsiniz.

Önemli istatistikleri çıkarmak ve daha fazla bilgi vermek için farklı font stilleri ve boyutları kullanılabilir. Farklı renk tonlarını vurgulamak için güçlü bir renk paleti, farklı degradeler ve tonlar kullanabilirsiniz. Ayrıca, her eksendeki bilgi miktarını basitleştirip bir avuç değişkene dönüştürebilirsiniz. Böylece izleyiciye aşırı bilgi yüklememiş olursunuz.

4.Net bir amaç ve yapı tanımlayın

Bu sadece genel sunumun en iyi uygulamasıdır. Temel mesajlarınıza geçmeden önce, başlangıçta hedefinizin ne olduğunu netleştirmeniz gerekir. Hedefinizi kuruluşun iş hedeflerine uygun hale getirin. Böylece ilk slayttan itibaren onlar için uygun olduğunu bilirler. Örneğin nakit akışı hakkında konuşuyorsanız, hedefiniz bunun bir sonraki çeyreğe giren iş kararlarını nasıl etkileyeceğini keşfetmek olabilir.

Finans sunumunuz için açık bir gündem oluşturmak da iyidir. İzleyicileriniz nerede olduğunuzu ve sunumunuzda nereye gittiğinizi biliyorsa dikkatlerini çekmenin daha kolay olduğunu göreceksiniz. Bir gündem belirlemek planlama açısından da yararlıdır. Powerpoint sunumunuzu hazırlarken içeriğinizi mantıksal olarak bölümler halinde düzenleyebilirsiniz. Finansal sahneyi ayarlayabilir ve bu bilgileri baştan sona bir slayt üzerine bırakmak yerine, önemli verilerin çarpıcı şekilde ortaya çıkması için çalışabilirsiniz. İzleyicilere anlatınızın görsel yol haritasını vermek için; sunum hazırlama esnasında altına yerleştirilmiş basit bir ilerleme çubuğu oluşturarak sunumunuzun aşamalarını görselleştirebilirsiniz.

5.Finans sunumunuzu iş birliğine dayalı bir konuşma haline getirin 

Finans sunumunuzu iş birliğine dayalı bir konuşma haline getirin

Sunumunuz kendine uygun bir monolog olarak karşımıza çıkarsa, dikkat seviyelerinin hızla düştüğünü göreceksiniz. İzleyicilerin katılımını teşvik etmek için izleyicinin doğrudan katılımını gerektiren teknikleri kullanın. Hedef kitlenizin motivasyonlarını anlamaya çalışın ve mesajlarınızı önceliklerine uyacak şekilde çerçeveleyin.

Hedef kitlenize sorular sorun, geri bildirim isteyin ve fikirlerinizi onlarla açıkça tartışın. İnsanları finansal ve bütçe sürecine aktif olarak dahil etmenin bir noktasını yaparak onların daha açık olacaklarını ve bilgiyi daha iyi tutacaklarını göreceksiniz.

Verileri nasıl ilettiğinizi doğru düşünmek, bu verinin alınmasını önemli ölçüde etkileyebilir. Finans sunumunuzu doğru noktada doğru görsellerle sunarsanız hedef kitleniz en küçük finansal detayları bile yakalayabilir.

Daha iyi bir finans sunumu hazırlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bize ulaşın başarıyı yakalayın!